Testy funkcjonalne w Symfony

Testy ułatwiają niejedną pracę, skracają czas jej wykonywania, a przede wszystkim znacznie zwiększają gwarancję, że wszystko będzie działać jak należy. Symfony udostępnia opcję testów funkcjonalnych, które niejednokrotnią pomogą już na poziomie samego programowania. Kontrola napisanego kodu pozwala oszczędzić pracę niejednemu programiście.

Testy a Symfony

Zacznijmy od wyjaśnienie czym jest Symfony oraz jak należy rozumieć pojęcie testy funkcjonalne.

Symfony to nic innego jak platforma programistyczna, czyli miejsce gdzie możemy zbudować szkielet aplikacji, kreować mechanizmy funkcjonowania oraz określić strukturę programu. Jej język bazuje na PHP, a szczególnie znany jest dzięki zminimalizowaniu czasu jaki potrzebny jest do wykonania projektu.

Testy funkcjonalne to nic innego jak sprawdzenie kodu pod względem jego działania oraz funkcjonalności. W praktyce wygląda to tak, że kod wysyłany jest do HTTP, a w odpowiedzi dostajemy czy wszystko pracuje prawidłowo.

Funkcje Symfony

Pod względem testowania możemy kreować nasz tekst na różne sposoby, a narzędzia udostępnione przez platformę Symfony wspomagają nas pod wieloma względami. Przykładem jest chociażby możliwość wyczyszczenia bazy danych po każdorazowym testowaniu. Nie jest to konieczność, ale zachowujemy taką możliwość. Jeśli baza danych nie została dołączona przed testowaniem, należy ją wcześniej wykreować, chociażby przy użyciu fabryk testowych obiektów.

Inną funkcją zaproponowaną w Symfony jest korzystanie z filtrów Xdebug, które namierzają nieprzetestowane części kodu, fachowo mówiąc filtry te będą tworzyć ocenę pokrycia.

Używając opcji SQLite mamy pewność, że nasze dane zostają przechowywane podczas testowania. Zasoby pobierane są prosto z pliku, dlatego nie wymagana jest konieczność instalacji specjalistycznego serwera.

Testy funkcjonalne, chcąc powiedzieć prosto to weryfikacja czy aby na pewno wszystkie warunki funkcjonalne zostały spełnione. Aplikacje są sprawdzane pod kątem zachowania w zależności od specyfikacji określonych wymagań jej użytkowania.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *