Od WordPressa do statycznego generatora strony

WordPress to niezastąpione narzędzie umożliwiające tworzenie stron internetowych. Korzysta z niego wiele znanych marek, a dzięki swojej funkcjonalności, rozszerzeniom oraz dosyć prostym mechanizmom jest jednym z najchętniej wybieranych platform do tworzenia stron www. Jeżeli jednak zainteresował was HTML i CSS, a przy okazji dowiedzieliście się już co nieco o tym jak działa JavaScript ten artykuł jest właśnie dla was.

Statyczny generator strony

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest statyczny generator danych i jakie różnice można znaleźć pomiędzy stroną wykonaną właśnie w nim, a taką wykonaną w WordPressie. Przyjrzyjmy się najpierw jak funkcjonuje WordPress. Jego serwery bazują na serwerach hosta, który wcześniej musimy wykupić. Oznacza to, odebranie odpowiednich plików, obrazów oraz łączy oprawionych w odpowiednim motywie, a następnie zwrócenie ich do przeglądarki. W praktyce oznacza to dynamiczny proces, który uruchamiany jest z każdorazowym żądaniem strony. Statyczny generator jak sama nazwa wskazuje tworzy strony statyczne pobierając treści z tak zwanego Markdown, czyli języka znaczników. Oznacza to, że cała treść storny została już wcześniej wygenerowana i jest błyskawicznie dostępna na każde żądanie.

Dostępne opcje

Przejście z WordPressa do statycznego generatora strony wymaga od osoby chociażby podstawowej znajomości HTML, CSS i JavaScript. Nie oznacza to jednak, że proces ten nie został uproszczony i możemy wykorzystać dostępne opcje tak, aby przeniesienie całości treści sprowadzało się do minimum wkładu własnego. WordPress ułatwia nam zadanie dzięki funkcji eksport. Wybierając eksport kontent uzyskamy dostęp do folderów XML zawierających zarówno treści jak i grafiki. Otwarcie samego XML nie przyniesie oczekiwanych skutków, jednak na to również znalazł się sposób. Wystarczy skonwertować nasze pobrane foldery XML do wyżej wspomnianego języka znaczników (Markdown).

Praca własna

Nie wszystko jednak zrobi za nas technologia. Po konwersji kodu, należy włożyć trochę własnego wysiłku i popracować nad zamieszczoną treścią oraz dołożyć do niego zdjęcia, które znajdziemy w folderze XML. Tutaj możemy podążać za wyznaczonymi już w WordPressie schematami, lub użyć inwencji twórczej i eksperymentować z designem oraz funkcjonalnością stroną. Takie projekty powinniśmy spróbować robić “na brudno”, czyli tworzyć samemu proste storny w WordPressie, a następnie przenosić je do statycznych generatorów stron. Pozwoli nam to na szybsze opanowanie tej techniki, a w przyszłości będziemy w stanie poradzić sobie także z bardziej skomplikowanymi stronami www.

Zarówno WordPress jak i kodowanie w generatorze mają swoje plusy i minusy. Od nas zależy w jakim kierunku chcemy się kształcić, ale jeden nie wyklucza drugiego. Często możemy czerpać inspiracje z gotowych już motywów zawartych w WordPressie i starać się odwzorować je kodując w HTMLu. Chcąc przejść ze statycznego generatora do WordPressa wystarczy dobrze zapoznać się z funkcjami jakie on oferuję, ale nie powinien być to ciężki czy skomplikowany proces.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *