Data Center i serwerownia: wynajmować czy budować?

Nierzadko data center, czyli centrum danych i serwerownia są pojęciami używanymi zamiennie. Nie jest to precyzyjne, ponieważ istnieje między nimi różnica. Serwerownia jest pomieszczeniem, w którym znajdują się działające serwery. Natomiast data center jest jednostką łącznie z serwerownią, która zapewnia ciągłość funkcjonowania serwerów. Centrum danych składa się z serwerowni z zapewnieniem odpowiednich dla sprzętu warunków oraz osobnych pomieszczeń technicznych. Są to m.in. UPS-ownia, pomieszczenie dystrybucji energii czy chłodu, techniczne, telekomunikacyjne, operacyjne dla obsługi. W skład takiej infrastruktury wchodzą zasilanie, chłodzenie, łączność, obsługa oraz bezpieczeństwo.

Można samodzielnie wybudować całą infrastrukturę. Jest to jednak bardzo kosztowna inwestycja, na którą mogą sobie pozwolić jedynie duże firmy. Budowa data center wiąże się z dostosowaniem obiektów do wymogów ANSI/TIA-942 oraz zatrudnieniem dużej liczby osób. Istnieje jednak rozwiązanie dla mniejszych przedsiębiorstw. Większość firm, jeśli decyduje się na własne data center, wykonuje je w wersji samodzielnej serwerowni. W pomieszczeniu tym zorganizowane są wszystkie elementy infrastruktury krytycznej. Jest to jednak rozwiązanie niedorównujące niezawodności profesjonalnych data center.

Kolokacja jest usługą polegającą na ulokowaniu sprzęt klienta w data center dostawcy. W jej ramach klient otrzymuje miejsce w szafie serwerowej, dostęp do sieci, a także wsparcie administratorów. Na obecnym etapie rozwoju technologicznego jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Obowiązki dostawcy hostingu serwerów są określane przez SLA. W interesie firmy leży dbanie o bezpieczeństwo danych klienta oraz naprawa wszelkich usterek.

Według raportu Telko Trendy 2016, zdecydowana większość, bo aż 86% firm posiada własne serwerownie. Tylko nieliczne firmy decydują się na budowę profesjonalnego data center. Zależy to przede wszystkim od możliwości przedsiębiorstwa, a także wymaganych poziomów dostępności i niezawodności systemów informatycznych w nich utrzymywanych. Ten sam raport pokazuje, że tylko 28% firm posiadających własną serwerownię rozważa korzystanie z usług data center. Czynników, które muszą wziąć pod uwagę przedsiębiorcy jest wiele.  Związane są one jednak głównie z kwestiami ekonomicznymi oraz fizycznymi.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *