Co nas ciekawi w TypeScript

TypeScript to język za którego rozbudowę jest odpowiedzialna firma Microsoft. Zyskał on już sporą liczbę fanów, chociaż nadal wywołuje dosyć spory szum w środowisku developerskim. Nawet jeżeli TypeScript to nie twoja bajka warto poczytać jakie ciekawostki i rozwiązania zostały do niego wprowadzone.

1. Open source

Po pierwsze TypeScript jest otwartym źródłem i został on udostępniony za pomocą platformy GitHub. Wszyscy mają do niego dostęp, przez co zmienia się on dosyć szybko, ale i sprawnie wspierając najnowsze języki programowania.

2. Współpraca z JavaScript

Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość konwersji wszystkiego z JavaScript do TypeScript, pozwala to na znaczącą oszczędność czasu, gdyż TS wspiera wszystkie funkcje JS. Wystarczy przepisać kod z *.js na *.ts i śmiało korzystać z opcji, które proponuje język Microsoftu.

3. Wymuszone typy

TypeScript wychodzi na przeciw częstym pomyłkom i stawia na konkretne typy i kompilatory, które wymuszają odpowiednią akcję. Twórcy chcieli w ten sposób ograniczyć przeszukiwanie błędów w mało-jasnych funkcjach. TypeScript zapewnia też ciągłą kontrolę błędów, zarówno w czasie samego kodowania jak i sprawdzania.

4. Odpowiednie narzędzia

Jak zostało wspomniane wyżej TS wspiera sprawdzanie kodu pod względem błędów w czasie rzeczywistym, gdyż język ten został wyposażony w odpowiednie do tego narzędzia. Dodatkowo, ważną funkcją jest sugerowanie poprawek, co ma oszczędzić czas programistom w wyszukiwaniu rozwiązań. Każde narzędzie w TS zostało przemyślane, aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność programowania, a w rezultacie otrzymać “czysty” kod.

5. Współpraca z Java i C#

TypeScript bazuje na językach statycznych, takich jak C# czy Java. Może się okazać bardzo pomocnym narzędziem dla każdego BackEnd Developera, ze względów na wysokie podobieństwo.

TypeScript to język, który łączy w sobie wiele z innych środowisk programistycznych. Zawiera te funkcje, które znajdziemy w JavaScript, a nawet je urozmaica. Nie przeszkadza mu to jednak bazować na innych standardach, czyli na językach statecznych. Warto się zainteresować TS, albo chociaż sprawdzić czy aby na pewno, to rozwiązanie nie jest właśnie dla ciebie.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *